Przybornik Szkolny

Pomoce szkolne w multimedialnej formie

Wpis

poniedziałek, 21 października 2013

Wielki Słownik Języka Polskiego

Problem poprawnego wypowiadania się, słowotwórstwa, pisowni to "choroba" ostatnich lat widoczna szczególnie wśród pokolenia młodych Polaków. Nie ma jednak drogi bez wyjścia. Na szczęście z pomocą idzie nam Wielki Słownik Języka Polskiego, który w prosty, a zarazem niezwykle przystępny sposób wyjaśnia wszelkie niejasności związane z naszym ojczystym językiem. 

Historia projektu Wielkiego Słownika Języka Polskiego

"Pod koniec 2004 roku Komitet Językoznawstwa PAN zwrócił się do wybranych językoznawców i instytucji z propozycją przygotowania ogólnej koncepcji wielkiego słownika języka polskiego, który miałby w roli podstawowego źródła wiedzy o słownictwie polszczyzny zastąpić mocno już zdezaktualizowany Słownik języka polskiego PAN pod redakcją Witolda Doroszewskiego, wydany w latach 1958-1969.

Na posiedzeniu KJ PAN 3 października 2005 roku przedstawiono kilka wstępnych projektów koncepcji słownika, a w wyniku dyskusji Komitet powołał zespół słownikowy. Prace koncepcyjne toczyły się od początku pod egidą Instytutu Języka Polskiego PAN, który udzielił im wsparcia organizacyjnego, a także – w miarę istniejących możliwości – etatowego. 4 grudnia 2006 roku zespół przedstawił uszczegółowioną koncepcję słownika na posiedzeniu KJ PAN. Najważniejszym założeniem autorów było to, że planowany słownik będzie miał postać wyłącznie elektroniczną i będzie udostępniany bezpłatnie w Internecie. Obejmie słownictwo polskie poświadczone w tekstach od roku 1945, przy czym w pierwszej kolejności opracowany zostanie podstawowy zasób leksemów polszczyzny, a później zbiór haseł będzie podlegał dalszej rozbudowie.

W wyniku starań zespołu redakcyjnego, wspieranego przez ówczesnego dyrektora IJP PAN prof. Ireneusza Bobrowskiego i praktycznie całe polonistyczne środowisko językoznawcze, słownik uzyskał finansowanie budżetowe. Prace nad Wielkim słownikiem języka polskiego były finansowane ze środków na naukę w latach 2007-2012 jako projekt rozwojowy (R 17 004 03)."

 

Jak działa WSJP? 

 

Działanie słownika przedstawimy na przykładzie losowo wybranego słowa. Na warsztat, wybraliśmy słowo "akwarium". Po wyborze słowa, w głównej ramce słownika ukazuje się jego wyjaśnienie. I tak, dowiadujemy się, że "akwarium" to: "szklany zbiornik służący do hodowania ryb lub innych zwierząt". Uzyskujemy więc, szybki dostęp wyjaśniający nam znaczenie wybranego słowa. Jest to o tyle ważne, gdyż nie jeden raz zdarza się nam używać rozmaitych słów nie znając ich prawdziwego znaczenia. Często w naszych wypowiedziach, pojawiają się tzw. "mądre" słowa, których znaczenie zupełnie nie pasuje do kontekstu zdania. Dlatego tak istotnym jest poznanie najpierw prawdziwego znaczenia różnych słów, by w przyszłości używać ich poprawnie zarówno w wypowiedziach pisanych jak i mówionych. 

Po odczytaniu znaczenia wybranego przez nas słowa, mamy możliwość skorzystania z kilku opcji, które znajdują się w umieszczonych po prawej stronie ramki zakładkach. Zakładkę "DEFINICJA", już poznaliśmy. Klikając z kolei w zakładkę "KWALIFIKACJA TEMATYCZNA", naszym oczom, ukazuje się wykres, graf, na którym w prosty i niezwykle przejrzysty sposób mamy pokazane przyporządkowanie słowa "akwarium" do konkretnego zbioru tematycznego. Przykład ten możecie zaobserwować poniżej.

 

 

 

Kolejna zakładka to "POŁĄCZENIA". Tutaj mamy możliwość zapoznania się z różnym zastosowaniem słowa akwarium. Dowiadujemy się, że akwarium może pełnić rolę terrarium, klatki, może być puste, pełne, ogromne, domowe, zoologiczne, nowe. Mogą znajdować się w nim rybki, żółw, pająki, rośliny, woda. Akwarium można też kupić, założyć lub po prostu mieć. W akwarium może coś pływać, coś żyć. Można w nim po prostu hodować rośliny i zwierzęta. Przykład prezentujemy poniżej:

 


 

Bardzo ciekawym, a może się okazać, że bardzo przydatnym narzędziem, będzie dla Was zakładka "CYTATY". Klikając w nią, zostaną Wam zaprezentowane przykładowe cytaty pochodzące z różnych książek, artykułów, w których zostało użyte wybrane przez Was słowo. Przykład poniżej:

 

 

Zakładka "ODMIANA", to bardzo pomocne narzędzie gramatyczne, dzięki któremu mamy możliwość prawidłowej odmiany przez przypadki, wybranego przez nas słowa. Wielokrotnie mamy spore problemy, z właściwą odmianą różnych słów. Narzędzie proponowane w wirtualnym słowniku, powinno ten problem w całości rozwiązać. Przykład poniżej:

 

 

Ostatnia zakładka, to "POCHODZENIE". Nie jest to może zakładka, która w jakiś znaczący sposób przyczyni się do poprawnego używania przez nas słów, ale dzięki niej możemy uzyskać przydatną informację, na temat tego, z której części świata pochodzi wybrane przez nas słowo. W przypadku słowa akwarium, jest to Francja i Niemcy. (z fr. aquarium, z niem. Aquarium). 

 

Czy to już wszystkie możliwość słownika? Otóż nie! Klikając w górną zakładkę "Pokaż wszystko", zostaje nam zaprezentowany układ wszystkich zakładek bocznych, których treść możemy w łatwy sposób wydrukować. Narzędzie niezwykle przyjazne i bardzo przydatne. 

 

Reasumując. Wielki Słownik Języka Polskiego, to narzędzie niezbędne dla każdego ucznia, bez względu na wiek, i na szkołę do której aktualnie uczęszcza. Powinno się znaleźć w zakładce "ULUBIONE", każdego komu obcowanie z poprawną polszczyzną nie jest obojętne i pragnie by jego wypowiedzi były pełne, racjonalne, zrozumiałe i po prostu bezbłędne. 

 

Przybornik Szkolny z ogromną przyjemnością POLECA każdemu Wielki Słownik Języka Polskiego w wersji online!!! Jednocześnie nadaje słownikowi tytuł NIEZBĘDNIKA EDUKACYJNEGO, oraz przyznaje CERTYFIKAT JAKOŚCI EDUKACYJNEJ. 

 

GRATULUJEMY!!!

 

Link do strony: http://www.wsjp.pl/ 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
inkvisitor
Czas publikacji:
poniedziałek, 21 października 2013 11:24

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

  • shiro-ichi napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/27 15:26:54:

    W wersji online? To brzmi bardzo rozsądnie :) Ostatnio nawet słyszałem jak chyba Robert Kwiatkowski mówił, że po wyborach do Europarlamentu będą postulować aby jak najwięcej tego typu wiedzy była dostępna online.

  • agisk napisał(a) komentarz datowany na 2014/08/21 12:27:05:

    Świetne, dzięki :) Pracuję z młodzieżą, więc postaram im się to "zareklamować". Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny
Patron medialny II Edycji Żywej Lekcji Historii:Żyli prawem wilka - Tropem Historii Żołnierzy Wyklętych, Ciechocinek 11,13 maja 2014 r.
Kontakt / Napisz do Nas

trwa inicjalizacja, prosze czekac...dodatki na bloga


free countersOpcje Bloxa