Przybornik Szkolny

Pomoce szkolne w multimedialnej formie

Wpis

piątek, 05 października 2012

Wortal: Język-polski.pl

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku stron internetowych poświęconych nauce geografii, tak samo ma się sytuacji z portalami poświęconymi nauce języka polskiego. Wydawałoby się, że nasz ojczysty język powinien doczekać się szerokiej publikacji w sieci internet w postaci najróżniejszych portali. Niestety jest inaczej, co nie znaczy, że całkowicie beznadziejnie. Na ratunek powstałemu marazmowi śpieszy wortal język-polski.pl, który całkowicie rehabilituje ogromną lukę jaka powstała w "sieci". Dziś pokrótce omówimy wortal wraz z możliwościami jakie ze sobą niesie. Zapraszamy do lektury!

 

Flag Poland animated gif 120x90

Język polski

Jeśli szukacie bardziej multimedialnego narzędzia pomocnego w nauce języka polskiego to zaskoczę Was, ale po prostu nie znajdziecie. Wortal "jezyk-polski.pl", stoi na naprawdę wysokim poziomie i posiada na prawdę mocno rozbudowaną bazę informacji z najróżniejszych dziedzin nauki języka polskiego. Swobodnie można polecić go tak uczniowi podstawówki, gimnazjaliście, jak i maturzyście ze szkoły średniej. Więcej, każdy zainteresowany, szukający określonej odpowiedzi związanej z językiem polskim na pewno odnajdzie tu satysfakcjonującą go odpowiedź. 


 • Atak kolorów...

Pierwsze spotkanie z wortalem "jezyk-polski.pl" początkowo mnie zszokowało. Moje pierwsze odczucie: Matko, jaki tu misz-masz kolorów?!. Więcej chyba można odnaleźć na półkolu tęczy. I faktycznie, każdy nowy użytkownik (co sprawdziliśmy na grupie kilku osób), który po raz pierwszy styka się z wortalem doznaje podobnych odczuć jak ja. Autorzy strony zdecydowanie za bardzo poszli w kierunku kolorów soczystych, które przeplatając się ze sobą prowadzą do oczopląsu. Co prawda po kilku chwilach wzrok się nam przyzwyczaja i korzystanie ze strony jest swobodne, ale pierwszy niesmak gdzieś w głębi duszy pozostaje. Kolorystyka na pewno jest do zmiany, i to autorzy strony powinni sobie wziąć do serca. Poza tym więcej grzechów nie pamiętam.. chciało by się rzec. Faktycznie, gdy zagłębiam się w kolejne podstrony wortalu z każdym kolejnym kliknięciem odnoszę coraz większe wrażenie, że mam do czynienia z czymś na na prawdę wysokim poziomie. Już samo kliknięcie w pierwsze z brzegu "epoki literackie" poprawia natychmiast moje gusta estetyczne. Miłe dla oka rozwijające się menu w poszczególnych kafelkach strony sprawia, że poruszanie się po niej staje się przyjemne i zachęca do dalszej przygody z wortalem. Kolejne kliki w menu daje mi coraz większe podstawy do nazwania odwiedzanej przeze mnie strony bez dwóch zdań po prostu "ŚWIETNĄ"! 

 • Idealizm...

Dokładnie tego szukałem! To jest to czego oczekiwałem od strony poświęconej nauce naszego ojczystego języka! Znajduje się tu dosłownie wszystko co niezbędne do uzyskania kompletnej wiedzy na najróżniejsze stawiane przeze mnie pytania. Mamy tu omówienia wszystkich epok literackich, mamy tu opracowania najważniejszych lektur, mamy tu teksty najważniejszych wierszy, mamy tu opisy pisarzy i poetów, mamy tu gramatykę, interpunkcję, zasady ortografii, komunikacji i historię naszego języka. Znajdziemy tu niezwykle ciekawe i pomocne informacje na temat metodyki i metodologii uczenia się języka polskiego, metodykę czytania ze zrozumieniem, analizę i interpretację tekstów lektur itp., metodykę szybkiego i skutecznego uczenia się, podstawy retoryki i recytacji oraz słuchania ze zrozumieniem. Każdy zainteresowany odnajdzie tu omówienia zasad obowiązujących na egzaminach, testach i sprawdzianach w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Maturzyści odnajdą tu niezwykle bogatą bazę pomocy naukowych, które z pewnością zaspokoją potrzeby nie jednego z nich. Chcecie jeszcze więcej? Bardzo proszę! Przyszli studenci kierunków filologicznych odnajdą tu pomoce ukierunkowujące ich w przygotowaniach do egzaminów na studia. Liczne konkursy oraz tętniące życiem forum dopełnia profesjonalizm z jakim wortal został stworzony i z jakim nadal działa. 

 • Mapa myśli...


Jeśli szukacie tu konkretnych, pełnych opisów danej epoki literackiej to się zawiedziecie. Autorzy strony postanowili pójść drogą niestandardową, i zaprezentować poszczególne epoki w zupełni inny, według mnie bardzo dobry, przejrzysty sposób. Po co opisywać epokę i strzępić sobie język na niepotrzebne, szybko ulatujące z głowy ucznia informacje, skoro można zaprezentować je w postaci multimedialnego diagramu? Każda epoka literacka doczekała się na łamach wortalu swojej mapy myśli - diagramu, który niezwykle przejrzyście i trafnie prezentuje jej historię, jej głównych bohaterów (pisarzy, poetów), kierunki, myśli filozoficzne, motywy, genezę epoki, jej kluczowe pojęcia, elementy związane z literaturą, sztuką, muzyką, architekturą. Wszystko to podane w niezwykle prosty, jasny i zrozumiały dla każdego ucznia sposób. Diagramy te pełnią rolę powtórzenia wiadomości i stanowią swego rodzaju koncentrację najważniejszych elementów danej epoki literackiej. Warto z nich skorzystać przed klasówką, testem. Maturzyści również odnajdą tu swego rodzaju kompendium wiedzy, które przyda się im podczas powtarzania wiadomości.

 • Lektury i opracowania...

Zakładka ta doczekała się łącznie 40 opracowań. Niektóre lektury zostały opisane bardziej szczegółowo, niektóre mniej. I tak opracowanie "Chłopów" Reymonta doczekało się znanej z omówień epok literackich mapy myśli, która poprowadzi nas po najważniejszych wydarzeniach, elementach lektury. Z kolei opracowanie "Dżumy" Alberta Camusa doczekało się znacznie bogatszego omówienia. Jest tu opisany czas akcji, miejsce akcji, narracja, plan wydarzeń, konwencje wykorzystane w "Dżumie", postawy ludzi wobec dżumy, omówienie bohaterów lektury, fabuła, oraz metaforyczne znaczenie tytułu "Dżumy". Wszystko to podane w prosty, przystępny sposób, który pomaga szybko zrozumieć i zapamiętać najważniejsze informacje.

 • Teksty wierszy...

Znajdziemy tu oryginalne teksty wierszy, które są omawiane na lekcjach języka polskiego.

 • Pisarze, poeci..

Tu znajdziecie ciekawe i na pewno nie raz i nie dwa potrzebne biograficzne informacje o autorach i poetach lektur i wierszy. 

 • Ach ta gramatyka...

Wiadomo, że jednym z najtrudniejszych elementów języka polskiego jest gramatyka i ortografia. Wortal idzie nam jednak ze skuteczną pomocą. Na prawdę pokaźna baza zagadnień gramatyki, interpunkcji i ortografii języka polskiego sprawia, że szybko uzyskamy odpowiedzi na stawiane nam pytania. Warto odwiedzać tą zakładkę, która niesie ze sobą na prawdę pokaźny ładunek użytecznej i pomocnej wiedzy.

 • Umiejętności...

Na pewno mieliście wielokrotnie spore kłopoty z odpowiednim pisaniem wypracowań. No właśnie. Jak poprawnie powinno się pisać rozprawki, a jak eseje? Czym różnią się od siebie opowiadanie i opis, a czym felieton i notatka? Jak poprawnie pisać reportaż, recenzję, streszczenie i wywiad? Jak napisać poprawnie plan? Na te pytania odpowiada nam zakładka "Pisanie" w dziale "Umiejętności". Jest to świetnie rozwinięty dział, który z pewnością pomoże Wam we właściwym i co najważniejsze w poprawnym napisaniu np. rozprawki.

 • Czytanie ze zrozumieniem...

Ha! To jest dopiero dylemat, który spędza sen z powiek niejednego ucznia. Ile to razy, przeczytamy jakiś artykuł, fragment lektury, źródło historyczne i gdy nauczyciel zada nam pytanie dotyczące przeczytanego tekstu stajemy jak wryci w ziemię i nie potrafimy wykrztusić z siebie choćby jednego sensownego słowa? Z pomocą idzie nam ponownie wortal "jezyk-polski.pl". Mamy tu dostęp do najróżniejszych testów, które uczą nas jak właściwie czytać i zapamiętywać czytany tekst. 

 • Analiza...

Nie wszyscy są statystykami, ale mimo to warto wiedzieć jak poprawnie analizować i interpretować tekst. Analizy wiersza, obrazu, filmu, dramatu i epiki, to zagadnienia, które pozwalają na uzyskanie stosownej wiedzy w tej tematyce. 

Uczenie ze zrozumieniem, retoryka, recytacja oraz słuchanie ze zrozumieniem to kolejne działy, które kształcą w nas te umiejętności. Warto do nich zajrzeć i przyjrzeć się im bliżej, ponieważ wielokrotnie mamy proste problemy choćby z słuchaniem i zapamiętywaniem tego co się do nas mówi na lekcji. ;-)

 • Egzaminy ... brrryy... każdy się ich boi, ale każdy wie, że są potrzebne


Tak, tak moi drodzy. Nikt nie lubi pisać klasówek i rozwiązywać testów. Co więcej mało kto lubi poświęcać dużą ilość czasu na naukę do egzaminu czy sprawdzianu. Niestety, świat jest tak poukładany, że aby sprawdzić nabytą wiedzę, trzeba zastosować, któreś z narzędzi egzaminacyjnych. Na szczęście wortal "jezyk-polski.pl" ładnie to nam wszystko poukładał i podał wręcz na tacy, pokazując jak należy się przygotowywać, czego uczyć, na co zwracać szczególną uwagę, co powtórzyć i co zapamiętać? Mamy tu więc, kompendium informacyjne, które nie jednemu pomoże we właściwych i zarazem skutecznych przygotowaniach. Dział polecam szczególnie maturzystom, którzy mają tu dostęp do na prawdę nieźle rozwiniętego menu z najróżniejszymi pomocami naukowymi, które powinny w dość sporym procencie ułatwić naukę i przygotowania do tego najważniejszego egzaminu w życiu. Ciekawie wygląda również dział "Egzamin na studia", który kandydatom na studia filologiczne może pomóc w przygotowaniach do egzaminów na studia.

 • Podsumowanie...

Wortal "jezyk-polski.pl" to niezwykle przydatne i bardzo pomocne narzędzie w nauce języka polskiego na wszystkich szczeblach nauki. Ze świecą szukać podobnego serwisu internetowego, który w tak precyzyjny i tak profesjonalny zarazem sposób prezentował by poszczególne elementy nauki naszego ojczystego języka. Wortal ten, to prowadzone na bardzo wysokim poziomie narzędzie, które uczy, ukierunkowuje, oprowadza po najważniejszych i najbardziej istotnych elementach nauki języka polskiego. Początkowy misz-masz kolorów, który mówiąc delikatnie zadziwia i może niepozytywnie zaskoczyć, po kilku chwilach pobytu na stronie przestaje w zasadzie przeszkadzać. Świetna nawigacja, prostota w obsłudze, masa odnośników, które pozwalają na sprawne i naprawdę proste poruszanie się po kolejnych podstronach wortalu sprawiają, że jest on nie tyle godny polecenia, co powinien stać się nieodłącznym narzędziem w nauce języka polskiego dla każdego ucznia. Dodatkowym atutem jest skorzystanie z możliwości java script, które możemy zaobserwować w postaci opisanych wcześniej map myśli - interaktywnych diagramów. 

 

Link do strony: http://xn--jzyk-polski-rrb.pl/


Świetny, niezwykle pomocny, z dużą bazą informacji - czego chcieć więcej? 

Gorąco polecamy wortal "http://jezyk-polski.pl". Przybornik Szkolny z ogromną przyjemnością nadaje wortalowi tytuł NIEZBĘDNIKA !!!

GRATULUJEMY !!!

Ocena: (skala od 1-6)


Grafika / design strony: 4 -


Nawigacja po stronie www: 6


Jakość informacji na stronie: 6


Ilość informacji na stronie:  6


Aktualizacja: 5


Wykorzystanie multimediów na stronie: 4+

_________________________________________________

= Średnia: 5,23  ( zaokrąglone = 5,0 bardzo dobry)Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
inkvisitor
Czas publikacji:
piątek, 05 października 2012 15:10

Polecane wpisy

Trackback

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny
Patron medialny II Edycji Żywej Lekcji Historii:Żyli prawem wilka - Tropem Historii Żołnierzy Wyklętych, Ciechocinek 11,13 maja 2014 r.
Kontakt / Napisz do Nas

trwa inicjalizacja, prosze czekac...dodatki na bloga


free countersOpcje Bloxa