Przybornik Szkolny

Pomoce szkolne w multimedialnej formie

Wpis

poniedziałek, 01 października 2012

Geografia w szkole ponadgimnazjalnej

Przeglądając czeluści internetu doszliśmy do wniosku, że jest on niezwykle ubogi w strony poświęcone nauce geografii. Co prawda odnajdziemy serwisy, które poruszają określoną sferę tej nauki, ale nigdy nie jest to problematyka rozwinięta na tyle dogłębnie, aby móc stwierdzić, że dany portal spełnia warunki możliwe do tego, by uznać go za ogólnogeograficzny. Odnajdziemy serwisy internetowe i blogi poruszające najróżniejsze zagadnienia z dziedziny geografii, ale trudno znaleźć taki, który byłby odpowiednikiem swego rodzaju podręcznika, stanowiącego w pełni scalone kompendium wiedzy. Na szczęście wśród stosu najróżniejszych, odpłatnych stron o tematyce geograficznej, odnaleźliśmy całkowicie darmową, prywatną stronę internetową, którą bez ogródek można potraktować jako zwarty podręcznik z wyodrębnionymi, najważniejszymi informacjami z dziedziny geografii oraz nauk jej pokrewnych.GEOGRAFIA

"Geografia w szkole ponadgimnazjalnej" to całkowicie prywatny projekt, nauczyciela wykładającego przedmiot geografii w jednej ze szkół średnich w Ciechanowie. Autor serwisu, pan Marek Kunkel tworząc swój serwis miał głównie na celu, jak sam zaznaczył upowszechnienie wiedzy z tych elementów geografii , które sprawiają uczniom największe problemy podczas nauki. 

"Na stronie znajdują się różnego typu informacje związane z nauczaniem geografii w szkole ponadgimnazjalnej, ze szczególnym uwzględnieniem różnego typu obliczeń. Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że zadania (szczególnie te związane z czasem i wysokością górowania Słońca) są dla sporej grupy uczniów dużym problemem. Mam nadzieję. że zawarte tu informacje pomogą im lepiej poznać i zrozumieć procesy zachodzące wokół nas."

 

Przeglądając kolejne podstrony serwisu, można być w 100% pewnym, że ma się do czynienia z w pełni profesjonalnym narzędziem, dzięki, któremu uzyskamy wiedzę i odpowiedzi na szereg dręczących nas pytań, z najróżniejszych zagadnień geografii. Autor faktycznie dotyka tych elementów bliskiej mu nauki, które zwykle sprawiają uczniom największe problemy. Posługując się najróżniejszymi przykładami, obliczeniami, zdjęciami, filmami, a także animacjami, udziela nam pełnych odpowiedzi, na pytania, które wielokrotnie przyprawiają uczniów o spory ból głowy.

Przejrzyste schematy, rysunki, obliczenia i wykresy znakomicie tłumaczą specyfikę poruszanej tematyki i dogłębnie wyjaśniają ją. Uczeń ma możliwość szybkiego zrozumienia, przyswojenia i zapamiętania przekazanej mu wiedzy.  

Pierwszy dział to "Praca z mapą" 

Jak sam autor wyjaśnia: "Informacje zawarte w tym dziale są przeznaczone głównie dla moich uczniów - ale nie tylko (przyp. redakcji) . Uważam, że znajomość mapy tzn.: znajdowanie na niej różnego typu obiektów jest niezbędną umiejętnością, którą uczniowie powinni posiąść w stopniu jak najlepszym. Dlatego też poświęcam dużo czasu na lekcjach na sprawdzenie tych umiejętności. Przeważnie w każdym semestrze uczniowie otrzymują listę obiektów, które powinni umieć wskazać na mapie. Po kilku tygodniach nauki odpytuję uczniów. Odbywa się to przy mapie ściennej (wówczas każdy z uczniów ma do wskazania 5 obiektów z przygotowanej listy) lub na mapach konturowych (do rozpoznania jest kilkanaście obiektów. "

Klikając na dział "Praca z mapą" rozwija się nam zakładka z kilkoma podstronami, na których odnajdziemy tabele z wyszczególnionymi nizinami, wyżynami, górami, kotlinami. morzami, zatokami, cieśninami, wyspami, półwyspami, rzekami i jeziorami. Autor podzielił te elementy ukształtowania powierzchni na występujące na świecie jak również te występujące w Polsce. Zaprezentowane w tym dziale tabele, są znakomitym zbiorem, który ułatwia pracę z mapą i stanowi świetną bazę do pracy z nią. 

Kolejny dział to "Skala mapy".

Na pewno nie raz i nie dwa, zdarzało się Wam mieć spore problemy ze zrozumieniem i właściwym rozwiązywaniem zadań związanych ze skalą mapy. Dzięki bardzo przejrzystym przykładom jak również zamieszczonych zadaniom wraz z ich rozwiązaniami mamy możliwość zaznajomienia się z technikom wykonywania zadań, jak również z właściwym zrozumieniem tej trudnej tematyki. 

Kolejny dział to "Ziemia w kosmosie"

Dział spokrewniony z poruszaną na fizyce astronomią, często stwarza nie lada problemy również i na geografii. Autor strony postanowił pomóc wszystkim zainteresowanym i wyszedł na przeciw rozwijając wątki, które sprawiają  uczniom na lekcjach z tej tematyki najwięcej kłopotów. 

Mamy więc tu rozwiniętą i nieźle opisaną tematykę związaną z Układem Słonecznym, Ruchem obrotowym ziemi, Czasem na ziemi, Ruchem obiegowym Ziemi, Oświetleniem Ziemi, Wysokością górowania Słońca oraz Kalendarzem. Dostępne są również zadania związane z czasem. 

Następny dział został poświęcony dziedzinie, która została wcielona w przedmiot geografii, a która jest odrębną dziedziną nauki. Chodzi mianowicie o naukę geologii. Dział "Minerały i skały" daje nam szereg opisów związanych z pierwiastkami, które wchodzą w skład ziemskiej skorupy. Mamy tu opisy czym są minerały, skały magmowe, skały osadowe, skały metamorficzne, jak również możemy zapoznać się z galerią minerałów. Poszczególne opisy są wzbogacone o linki odsyłające do zdjęć prezentujących dany, omawiany minerał, skałę. 

Z dziedziną geologii powiązany został następny dział "Procesy endogeniczne".

Możemy zapoznać się tutaj z opisami związanymi z budową skorupy ziemskiej, strukturami tektonicznymi, tektoniką płyt, izostazją. plutonizmem, wulkanizmem oraz zjawiskiem trzęsienia ziemi. Wszystko to znakomicie omówione, z podaniem najróżniejszych przykładów, zdjęć, rysunków itp.

"Procesy egzogeniczne" to kolejny dział nierozerwalnie powiązany z dziedziną geologii, który został opisany na stronie "Geografia w szkole ponadgimnazjalnej".

Omówione zostały tu działy związane ze zjawiskami wietrzenia skał, krasowieniem, procesami masowymi, działalnością wód opadowych, działalnością rzek, działalnością lodowców, działalnością wiatru. Znajdziemy tu również omówienie najróżniejszych typów wybrzeży, które można spotkać w najróżniejszych rejonach świata tj. wybrzeża fiordowe, szkierowe, mierzejowe, dalmatyńskie, riasowe, lagunowe, limanowe, koralowe, mangrove (namorzynowe).

W dziale "Dzieje Ziemii". autor strony prezentuje nam m.in. metody badawcze wykorzystywane w geologii historycznej. Do dyspozycji użytkownika została oddana m.in. tablica stratygraficzna dziejów Ziemi, informacje na temat początków powstania naszej planety, charakterystyka poszczególnych er, jak również omówienie początków życia.

Dział "Atmosfera" został podzielony na kilka podstron, na których odnajdziemy szereg bardzo ciekawych i niezwykle przydatnych informacji na temat budowy atmosfery, bilansu promieniowania, temperatury powietrza, wilgotności powietrza oraz chmur, opadów atmosferycznych, globalnej cyrkulacji powietrza, frontów polarnych, monsunów, wiatrów fenowych, oscylacji południowych, jak również prognozowania pogody. Wszystko to podane w niezwykle przyjazny i przejrzysty sposób z zastosowaniem ciekawych fotografii, rysunków, tabel i najróżniejszych przykładów, które doskonale obrazują poruszane tematy.

"Hydrosfera", to dział, w którym odnajdziemy szereg najróżniejszych, ciekawych informacji na temat obiegu wody, Morza Bałtyckiego, wielkich rzek, jezior i wodospadów świata. 

W dziale "Mapy i zdjęcia" mamy możliwość bliższego zapoznania się z wybranymi fotografiami wykonanymi przez okołoziemskie satelity. Możemy zobaczyć zdjęcia satelitarne Afryki, Delty Missisipi, Wyspy Greckie czy naszą Zatokę Gdańską. Na kolejnych podstronach tego najmniej rozwiniętego działu możemy zapoznać się z diagramami prezentującymi za pośrednictwem konturowej mapy naszego kraju statystyki przyrostu naturalnego, gęstości sieci kolejowej, współczynnika urbanizacji itp.

Dział "Ciekawe linki" to zbiór linków, które autor strony poleca jako warte odwiedzenia i bliższego zapoznania się z nimi. My polecamy głównie linki do arkuszy maturalnych z geografii. Mamy tu spory przekrój arkuszy od 2005 do 2012 roku. Polecamy szczególnie maturzystom 2012/2013.

Reasumując. Prywatna strona internetowa nauczyciela geografii, pana Marka Kunkela to niezawodne kompendium wiedzy, które znakomicie wypełnia sporą lukę, jaka w ostatnim czasie wytworzyła się w polskim internecie jeśli chodzi o strony, portale, blogi poświęcone nauce geografii. Nauczyciel przelewa swoją pasję oraz wiedzę na karty internetowych stron, i częstuje nas sporą dawką naprawdę przydatnych informacji z najróżniejszych działów geografii. Spore, nauczycielskie doświadczenie oraz świadomość problemów jakie niosą ze sobą określone tematy i geograficzne zagadnienia, wyniesione z prowadzonych lekcji sprawiają, że ten mini podręcznik, jest świetnym narzędziem pozwalającym na zdobycie w szybki i bardzo przystępny sposób niezbędnej wiedzy. Duża ilość najróżniejszych przykładów, zadania, wykresy, tabele, diagramy, obliczenia, statystyki, fotografie, rysunki oraz animacje, sprawiają, że zrozumienie najbardziej problematycznych zagadnień geografii, staje się przyjemnością, a nauka ich przychodzi po prostu łatwiej. 

LINK DO STRONY: http://geografia_liceum.republika.pl/

Z wielką przyjemnością nadajemy stronie pana Marka Kunkela nagrodę NIEZBĘDNIKA Przybornika Szkolnego. Gorąco polecamy stronę każdemu szukającemu wiedzy i jakichkolwiek informacji z nauki geografii i jej pokrewnych!

GRATULUJEMY !!! 

Ocena: (skala od 1-6)


Grafika / design strony: 3


Nawigacja po stronie www: 5


Jakość informacji na stronie: 6


Ilość informacji na stronie:  5


Aktualizacja: 4


Wykorzystanie multimediów na stronie: 5 

_________________________________________________

= Średnia: 4,66  ( zaokrąglone = 5,0 bardzo dobry)Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
inkvisitor
Czas publikacji:
poniedziałek, 01 października 2012 21:51

Polecane wpisy

Trackback

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny
Patron medialny II Edycji Żywej Lekcji Historii:Żyli prawem wilka - Tropem Historii Żołnierzy Wyklętych, Ciechocinek 11,13 maja 2014 r.
Kontakt / Napisz do Nas

trwa inicjalizacja, prosze czekac...dodatki na bloga


free countersOpcje Bloxa