Przybornik Szkolny

Pomoce szkolne w multimedialnej formie

Wpis

piątek, 07 września 2012

Język francuski - darmowe programy użytkowe cz.5

Piąta i ostatnia zarazem część programów użytkowych do nauki języka francuskiego.

Flag France animated gif 120x90Język francuski

 

DicoVerb 4.00

dicoverb.gif (356×272)

 

DicoVerb - w tym programie wystarczy wpisać interesujący nas czasownik francuski a zastanie wyświetlona jego odmiana przez osoby w liczbie pojedynczej i mnogiej. Zaznaczając odpowiednie pozycję uzyskamy przeczenia i pytania dla odmienianego czasownika. Część słowa, która ulega zmianie podczas odmiany jest wyświetlana w innym kolorze (patrz ten zrzut). Kolor ten można w opcjach zmienić na jaki nam pasuje. Dodatkowo wybierając z rozwijanej listy pozycję, program poda nam wersję czasownika dla różnych czasów (około 20 czasów). 

Jeśli dokładnie nie wiemy jak się pisze interesujący nas czasownik możemy przejść do część programu (Tableaux des conjugaisons), w której wyświetlane są table z wszystkimi czasownikami i wyszukać z listy. Tu także mamy odmianę w innych czasach.

W bazie znajduje się obecnie 7086 pozycji z czasownikami i ich odmianami.

Program DicoVerb nie wymaga instalacji, wypakuj i uruchom.

Niestety opcja drukowania tabel z francuskimi czasownikami nie jest aktywna. Uaktywnienie jest dość kłopotliwe, trzeba pobrać program Zan Image Printer Free Trial, który jest wirtualną drukarką ze strony http://zan1011.com/download.htm. Po zainstalowaniu tego programu w programie DicoVerb wybieramy drukarkę, przycisk z napisem: Choix Imprimante. Instrukcja jak postępować przy instalacji i rejestracji znajduje się pod adresem: http://www.zan1011.com/buy.htm#register.    

Irregular Verbs 2.0

irregular_verbs2.gif (600×529)

Irregular Verbs - program może przydać się osobom, które znają język francuski i chcą poznać język angielski lub też na odwrót. Program jest po francusku a przedstawia w pierwszej części nieregularne formy czasowników angielskich w formie tabeli, Autor zebrał razem około 200 czasowników nieregularnych. Na drugą część składa się prosty test. 

Program był pisany pod użytkownika znającego język francuski. Posiada listę z angielskimi czasownikami nieregularnymi (Liste des Verbes), pozycje na tej liście można modyfikować a więc jakby komuś się bardzo chciało można przerobić na wersję polską usuwając francuskie nazwy czasowników a pozostawiając angielskie, można także dodawać własne pozycje do listy.

Listę z wszystkimi czasownikami można sobie wydrukować, zajmie to jakieś 7 stron A4, jest też opcja podglądu i wydruku tylko czasowników: łatwych (faciles), średnich (moyens), trudnych (difficiles).

W tabeli w odrębnych kolumnach znajdują się po angielsku czasownik w bezokoliczniku, w czasie przeszłym oraz imiesłów a także znaczenie czasownika w języku francuskim i poziom trudności czasownika (Niveau).

Druga część programu to test, dzięki niemu możemy się sprawdzić. Określamy ile ma być zadań w teście: 10, 20 lub według uznania, wybieramy z jakiej grupy czasowników (łatwe, średnie, trudne) ma być test. I przystępujemy do testu, do podanego słówka po francusku musimy dopisać jego formy w trzech czasach Po wpisaniu wciskamy Suivant (następny). Jeśli odpowiedź będzie błędna program poda jak być powinno.     

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
inkvisitor
Czas publikacji:
piątek, 07 września 2012 13:55

Polecane wpisy

Trackback

Kalendarz

Grudzień 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny
Patron medialny II Edycji Żywej Lekcji Historii:Żyli prawem wilka - Tropem Historii Żołnierzy Wyklętych, Ciechocinek 11,13 maja 2014 r.
Kontakt / Napisz do Nas

trwa inicjalizacja, prosze czekac...dodatki na bloga


free countersOpcje Bloxa