Przybornik Szkolny

Pomoce szkolne w multimedialnej formie

Wpis

piątek, 07 września 2012

Język francuski - darmowe programy użytkowe cz.4

Część czwarta programów użytkowych do nauki języka francuskiego.

Flag France animated gif 120x90Język francuski

 

Saucy French Editor 1.2

 

saucy_french_editor.gif (909×778)

 

Saucy French Editor - jest to prosty i dość nietypowy edytor tekstowy, dzięki temu programowi możemy pisać teksty np. listy w języku francuskim, używając przy tym wszystkich nietypowych liter które wystepują w języku francuskim. Na zwykłej klawiaturze z układem polski-programist byłoby z tym trochę ciężko. Jeśli musimy napisać tekst po francusku lub jakiś bardziej oficjalny list to Saucy French Editor się do tego jak najbardziej nadaje. Później wystarczy tylko wrzucić nasz tekst do jakiegoś edytora z funkcją drukowania i wydrukować. 

Wybierając z menu pozycje: Menu > Save file program zapisze na dysku stworzony przez nas tekst do pliku tekstowego o nazwie FRENCH.TXT w lokalizacji C:\Program Files\Mousseaux Software\Saucy French Editor 1.2\

Program może także zapisany tekst skopiować do schowka albo otworzyć w notatniku systemowym.

Poniżej wszystkie litery języka francuskiego, których nie można wpisać z polskiej klawiatury:

é č á ŕ É Č Á Ŕ â ę î ô ű Â Ę Î Ô Ű ç Ç €



 

Jeu De Mots 4

Jeu De Mots - program posiada ogromną bazę słówek w języku francuskim, do podanego słowa lub zestawu liter wyszukuje nam inne według wybranych przez nas kryteriów. W ten sposób możemy także wyszukać słówek, które kończą lub zaczynają się na określoną kombinację liter. 

Jeu De Mots to program dla osób, które już dość dobrze znają język francuski i na przykład chciałyby sobie rozwiązać krzyżówki, zagrać w scrabble, inne gry słowne w tym języku lub też stworzyć jakiś prosty rymujący się wierszyk w języku francuskim.

Zabawę z program rozpoczynam od wpisania słówka lub też jakiś liter, następnie określamy ile chcemy aby było liter w znalezionych wyrazach. Program może wyszukać ze swojej bazy słówka, które zawierają od 2 do 26 liter. Określamy przedział np.: od 4 do 5 (trouver les mots de ... a ... lettres).

Później wybieramy jedną z pozycji:

     - est formé de combinaisons de letters du tirage - wyrazy składające się z kombinacji liter 

- est formé de toutes les lettres du tirage - wyrazy składające się z wszystkich liter bez znaczenia w jakiej kolejności występują w słowie 
- contient le tirage dans l'ordre - zawiera w wyszukanych słowach wpisany przez nas zwrot bez znaczenia w jakiej części słowa 
- contient au moins une letter du tirage - słowa zawierające przynajmniej jedną literę 
- commence par - zaczyna się od 
- se termine par - kończy się na 

- rime avec - rymuje się z

Na koniec można dodatkowo zaznaczyć opcję:inclure les formes conjugées - dzięki czemu program wyświetli także słówka w różnych formach. 

 Gdy już to zrobimy wciskamy F5 lub przycisk w programie z napisem Rechercher. 

Jeśli program znajdzie jakieś francuskie słówka wtedy wyświetli je w formie listy, podając liczbę wyświetlonych słówek. Taką listę można sobie wyeksportować do pliku DOC (Word), XML lub XLS (Excel). W przypadku dokumentu Worda będzie to przejrzysta tabelka z dwoma kolumnami w jednej słówka a w drugiej kolumnie liczba liter w słowie.

Program do poprawnej pracy potrzebuje aktywnego łącza internetowego.

Na stronie producenta jest też wersja ze słówkami po angielsku. 



 

Ciąg dalszy kliknij TU!

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
inkvisitor
Czas publikacji:
piątek, 07 września 2012 13:48

Polecane wpisy

Trackback

Kalendarz

Grudzień 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny




Patron medialny II Edycji Żywej Lekcji Historii:Żyli prawem wilka - Tropem Historii Żołnierzy Wyklętych, Ciechocinek 11,13 maja 2014 r.




Kontakt / Napisz do Nas

trwa inicjalizacja, prosze czekac...dodatki na bloga


free counters











Opcje Bloxa